Na Sokolovsku vznikne centrum pro testování bezpilotních systémů. Krajští radní schválili klíčové memorandum

16/9/24
Sdílet tento příspěvek

Kromě toho, že v našem regionu sídlí vývojové a testovací centrum pro autonomní vozy německého koncernu BMW, do budoucna by v něm mohl vzniknout i polygon pro bezpilotní letecké systémy. Vyrůst by mohl na pozemcích skupiny Sokolovská uhelná a SUAS GROUP. Klíčové memorandum o spolupráci na tomto projektu odsouhlasili radní kraje. Memorandum bude uzavřeno s Ministerstvem dopravy, Hospodářskou komorou České republiky a právě se Sokolovskou uhelnou a SUAS GROUP.

„V návaznosti na společné setkání se zástupci Ministerstva dopravy, společnosti SUAS GROUP a po předchozím projednání Hospodářskou komorou České republiky bylo formulováno memorandum, které definuje spolupráci při rozvoji a podpoře bezpilotních systémů u nás v regionu. Je to projekt, který využívá potenciálu Karlovarského kraje, v němž se po útlumu těžby dříve dobývaná území proměňují na místa s vysoce přidanou hodnotou. Náš kraj, potažmo i Česká republika, tak mají jedinečnou příležitost nabídnout volný prostor pro testování a vývoj bezpilotních leteckých systémů. Věřím, že se jedná o další významný počin, který může výrazně přispět k rozvoji celého regionu,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

V rámci navrženého memoranda se počítá s podporou investic souvisejících se záměrem vybudování polygonu pro bezpilotní letecké systémy, jeho provozu i navazujícími činnostmi. Myšleno je také na zajištění potřebné infrastruktury a podporu rozvoje odborného středního a vysokoškolského vzdělávání. Strany, které memorandum uzavřou, počítají rovněž s vytvořením legislativních a dalších nezbytných podmínek pro další rozvoj tohoto odvětví v Karlovarském kraji i mimo něj s přesahem do celé Evropské unie. Docházet by mělo i k důležitému transferu znalostí a technologií do průmyslové praxe.

Nový testovací polygon pro bezpilotní letecké systémy by měl vyrůst na pozemcích vlastněných skupinou Sokolovská uhelná a SUAS GROUP. „Už před časem vytipoval Úřad pro civilní letectví čtyři lokality na našich pozemcích, ze kterých se vybere ta nejvhodnější pro vznik testovacího polygonu. Přínos celého záměru vidíme v jeho samotném zaměření na strojírenství v leteckém průmyslu, úzce souvisí také se sofistikovanou elektronikou, IT a řídicími systémy. To vše může oslovit budoucí investory v oblasti vývoje, výzkumu a výroby těchto dopravních prostředků budoucnosti. Navíc obdobný projekt se v České republice zatím nerealizoval, proto věřím, že se nám podaří vzbudit zájem mladých lidí, kteří by chtěli studovat související obory, ale i zájem odborníků, jež by přímo v Karlovarském kraji mohli pracovat na rozvoji inovací ve využití dronů. Přesně takovou aktivitu náš region v transformaci potřebuje,“ doplnil Pavel Tomek, předseda dozorčí rady skupiny Sokolovská uhelná a SUAS GROUP.

Sdílet tento příspěvek